Akademia Aquafresh OGÓLNOPOLSKI PROGRAM

Akademia Aquafresh

Grupa  dzieci 5-letnich „Biedronki”, w grudniu 2020 r brała udział w projekcie edukacyjnym w ramach  Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej-  Akademia Aquafresh, koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Wszelkie podejmowane działania i czynności dydaktyczne podczas realizacji projektu zostały  przeprowadzane w okresie jednego tygodnia,  ze staranną troskliwością w okresie objętym reżimem sanitarnym ze względu na trwającą  pandemię COVID- 19.
          Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh było wykształcenie u dzieci nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Brak wypracowanych postaw dotyczących higieny jamy ustnej  w konsekwencji zwraca uwagę na poważny problem, jakim jest próchnica  dzieci w Polsce. Podczas realizacji projektu, który został zrealizowany w ciągu tygodnia,  na podstawie prelekcji podpartych demonstracyjnymi tablicami, makiety stomatologicznej, a także edukacyjnych prezentacji na tablicy multimedialnej dzieci dowiedziały się jak codzienna higiena, a także odpowiednia dieta , zwłaszcza ograniczenie spożywania słodyczy wpływa na stan zdrowia zębów. Dzięki organizacji kącika medycznego, podczas zabaw dramowych dzieci  przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, tym samym poznając pracę lekarza dentysty.  Przedszkolaki nauczyły się  odróżniać ząb zdrowy od chorego co umożliwiło uwrażliwienie dzieci na higienę , szczotkowanie zębów po każdym posiłku, oraz określanie  stopnia zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie: Lili, Bili, Milki, Zębuś, Szczotkuś, a także pastusiowy przyjaciel - dinozaur Barney oraz Robaczek Próchniaczek. Dzieci uczyły się różnych rymowanek, oglądały filmy edukacyjne m.in.: „Skąd się biorą zęby?”, „Co należy jeść, aby zdrowe ząbki mieć”, uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami.
        Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych dotyczących zdrowia. Czystość, higiena i piękny uśmiech to nasze hasło kończące program edukacji zdrowotnej.