Międzynarodowy projekt edukacyjny Mały Miś w swiecie wielkiej literatury

To już drugi rok, kiedy nasze przedszkole realizowało
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
"MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY,
dzięki któremu otrzymaliśmy miano

WZOROWEJ PLACÓWKI .

Powyższy projekt rozwija nie tylko zainteresowania czytelnicze, ale również podnosi świadomość proekologiczną,  patriotyczną, czy prozdrowotną, kształtuje również wzorce osobowe, sportowe, a także wzbogaca świadomość obszaru emocjonalnego.

Nasze przedszkole  bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”

pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej,
wydawnictwa Bliżej Przedszkola, wydawnictwa MAC Edukacja oraz wydawnictwa :) Wielokropek.

Projekt składa się z kilku modułów:

Książki dzieciństwa – misiowy ranking książkowych hitów dzieci i rodziców.

Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci.

Dbamy o zdrowie z Małym Misiem.

Kalendarz ekologiczny.

Misiowe laboratorium czterech żywiołów.

Mały Miś i supertajny projekt!

Bijemy Rekord Polski z Małym Misiem w głośnym czytaniu w wielu lokalizacjach równocześnie! (Możliwość realizacji modułu będzie ściśle związana z sytuacją epidemiologiczną w kraju
i wynikającymi z racji tego obostrzeniami).

Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

- zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu   dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;

- wprowadzenie dziecka w świat literatury;

- budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;

- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;

- propagowanie praw dziecka;

- kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;

- rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;

- kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;

- włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;

- promocja placówki oświatowej;

- rozwijanie współpracy między nauczycielami;

- kształcenie na odległość.

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021 i trwa od września 2020 do maja 2021roku.

Do chwili obecnej zostały zrealizowane dwa moduły projektu, Mały Miś w świecie emocji. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dzieci oraz Dbamy o zdrowie z Małym Misiem.

W trakcie realizacji jest moduł Książki dzieciństwa – misiowy ranking książkowych hitów dzieci
i rodziców,
zostało jeszcze trochę czasu więc zapraszamy chętnych rodziców wraz z dziećmi
do dzielenia się swoimi hitami książkowymi. W trakcie realizacji jest także moduł Kalendarz ekologiczny.