Nawigacja

Procedury COVID-19

Informacje

Wytyczne_GIS_przedszkola_i_zlobki-V_aktualizacja-1.pdf

 

ORGANIZACJA W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 29
w Sosnowcu od 01.09.2020

w oparciu  o WYTYCZNE GUS  i  rekomendacje organu prowadzącego
jakim jest gmina Sosnowiec

 

1. Do przedszkola   zostanie wpuszczone dziecko, rodzic/opiekun prawny, pracownik bez objawów infekcji górnych dróg oddechowych i którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Dziecku i osobie przyprowadzającej dziecko  przy drzwiach będzie mierzona temperatura. Należy stosować się  do reżimu sanitarnego –dezynfekcji rąk przez dorosłych.

 

2. Pracownicy placówki będą zobligowani przed rozpoczęciem pracy do poddania się pomiarowi temperatury ciała bezdotykowym termometrem.

 

3. Rodzic/opiekun prawny przyprowadzający dziecko do placówki przekazuje je wskazanemu pracownikowi w wyznaczonym do tego miejscu  określonym przez dyrektora placówki – pierwszej szatni. Dzieci mają zostać bezwzględnie przyprowadzone do godziny 8.30, potem następuje dezynfekcja pomieszczeń.

 

4.Osoba dorosłą rejestruje wejście i wyjście dziecka  poprzez odbicie karty w czytniku komputera W wyznaczonym miejscu może przebywać  jednocześnie 5 dzieci i 5 osób dorosłych. Unikamy przebywania w placówce osób trzecich bez uzasadnionego powodu.

 

5. Obowiązkowa  jest osłona nosa i ust w częściach wspólnych-  pierwszej szatni  do której mogą  wchodzić  rodzice.

 

6. Obliguje się rodzica/prawnego opiekuna do udostępnienia danych kontaktowych umożliwiających natychmiastową komunikację.

  

7. Zawiesza się organizowanie uroczystości przedszkolnych z udziałem osób trzecich, wycieczek, pikników plenerowych.

Forma zebrań z rodzicami i  narad z pracownikami  pozostaje w decyzji dyrektora placówki.

 

Drogi Rodzicu
 

  • Przedszkole czynne jest w godzinach 6.00 – 16.00 przy ul. Hallera 3 w Sosnowcu
  • Dzieci przyprowadzane są i odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.
  • Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dziecko do/z placówki powinni przy wejściu dezynfekować dłonie, zakładać maseczki ochronne oraz zakrywać nos i usta.
  • Rodzic, opiekun prawny dziecka powyżej czwartego roku życia zobowiązany jest do zaopatrzenia dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Osłonę po przekazaniu dziecka pracownikowi należy zabrać ze sobą i ponownie użyć po odbiorze dziecka z placówki.
  • Osoby wyznaczone do przyjmowania dzieci zobowiązane są do zmierzenia dziecku temperatury ciała oraz do przekazania dziecka nauczycielowi lub pomocy nauczyciela danej grupy.
  • Dzieci korzystające z opieki przyjmowane będą przy drzwiach wejściowych do przedszkola przez wyznaczoną przez dyrektora osobę i przekazywane pod opiekę odpowiedniemu nauczycielowi lub pomocy nauczyciela.
  • Liczebność grup nie przekracza 12 dzieci.
  • Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
  • Eliminuje się leżakowanie dzieci oraz mycie zębów.
  • Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający lub odbierający dzieci do i z placówki mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.

Funkcjonowanie placówki odbywa się w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/wazne/aktualizacja-z-4-maja-2020-r-wytyczne-gis-przedszkola-i-zlobki/

Ważne !!!!!

Zobowiązuje się rodzica, opiekuna prawnego, w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola, do podpisania:

  1. Oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i nieprzebywaniu żadnego członka rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących na kwarantannie;
  2. Oświadczenia o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji;
  3. Zgody na mierzenie temperatury dziecku.

Dodatkowo:

  • Wyjaśnij dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
  • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
     
  • https://cloud6h.edupage.org/cloud/Oswiadczenie_dla_rodzicow.docx?z%3AxU6GDSAv6bskGMoyglLq23e9CFxw1MLzknKMFA62H58mVw%2BnJVlwl7jrBms35pAf
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DZIECI

I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 29
W SOSNOWCU
W TRAKCIE EPIDEMII
COVID - 19

 

 

ROZDZIAŁ I 
Przepisy wstępne

§ 1

Podstawę prawną:

•  Rozporządzenie MEN z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku                                  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 410, poz. 492, poz. 595, poz. 642 i poz. 742)

•  wytyczne GIS z dnia 30.04.2020r.

  1. Procedura zapewnienia zasad bezpieczeństwa podczas zakażenia epidemiologicznego jest aktem prawa  ustalającym organizację i porządek w procesie pracy. Określa  prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników.
  2. Procedurą  objęci są wszyscy pracownicy zatrudnieni w Przedszkolu Miejskim nr 29 w Sosnowcu, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, zajmowane stanowisko jak również rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola
  • nauczyciele,
  • pracownicy obsługi
  • Rodzice
  1. Zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz dzieciom przebywającym na terenie placówki.

ROZDZIAŁ II 
Zasady obowiązujące

 

§ 1

zasada rekrutowania dzieci do objęcia opieką wychowania przedszkolnego w czasie ograniczenia

  1. Pierwszeństwo do zorganizowanej opieki w czasie ograniczenia mają dzieci obojga rodziców pracujących, przede wszystkim związanych zawodowo ze służbą zdrowia, służbami mundurowymi, handlem i zakładami produkcyjnymi, realizującymi zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem

i zwalczaniem COVID-19, spełniających warunki:

    1. nie wykonują pracy zawodowej zdalnie,
    2. nie korzystają z urlopu, opieki, zwolnienia lekarskiego,
    3. nie są objęci kwarantanną,
    4. w dniu, w którym dziecko będzie przebywało w przedszkolu, będą czynni zawodowo,
  1. Rodzice, spełniający warunki opisane w pkt. 1, w uzgodniony sposób informują Dyrektora Przedszkola o tym, że dziecko będzie korzystało z opieki przedszkola oraz godzinach pobytu.
  2. Dziecko korzystające z przedszkola musi być bezwzględnie zdrowe. Jeśli dziecko zgłaszało rodzicowi w domu jakiekolwiek dolegliwości powinno bezwzględnie zostać w domu.
  3. Rodzic, który zdecydował się na korzystanie z opieki przedszkola wyraża automatycznie zgodę na:
    1. kilkukrotny w ciągu dnia pomiar temperatury,
    2. odizolowanie dziecka, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
    3. wezwanie rodzica do natychmiastowego stawienia się                                     w przedszkolu w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
    4. wezwanie karetki pogotowia i powiadomienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych sugerujących zarażenie wirusem
      COWID -19
  4. Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, powinien uczulić dziecko na obowiązujące nowe zasady higieniczne, tj.:
    1. zakładanie maseczki na czas przejścia do przedszkola (dotyczy dziecka powyżej 4 r.ż.)
    2. niepodawanie ręki na przywitanie,
    3. unikanie dotykania oczu, nosa, ust,
    4. myciu rąk po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
    5. kasłaniu, kichaniu w tzw. „łokieć”,
    6. niezabierania do przedszkola zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
    7. zgłaszaniu nauczycielowi złego samopoczucia (ból głowy, brzucha),
    8. niewkładania do ust zabawek,
    9. nowy wygląd zewnętrznych pracowników obsługi (fartuchy ochronne, rękawiczki, przyłbice) związany jest z zasadami bezpieczeństwa i nie powinien dziecka przestraszyć.

§ 2

Zasady bezpiecznego wprowadzania dziecka i odbierania dziecka                              z przedszkola

1.  Ogranicza się pobyt rodziców na placówce w ten sposób, że:

  1. dziecko podprowadzane jest przez rodzica do drzwi wejściowych, skąd po zmierzeniu temperatury przez osobę dyżurującą, odbiera je woźna;
  2. dziecko pod opieką nauczyciela lub pomocy nauczyciela rozbiera się
    w szatni i wchodzi do właściwej sali.

2.  Rodziców odbierających dziecko, obowiązują następujące zasady:

  1. rodzic/opiekun prawny zgłasza woźnej dyżurującej przy drzwiach odbiór dziecka oczekując na zewnątrz,
  2. dziecko ubierane przez pomoc nauczyciela przekazywane jest woźnej przy drzwiach, następnie woźna oddaje rodzicom/opiekunom

 

 

§ 3

Zasady bezpiecznego przebywania dziecka pod opieką przedszkola                          / zadania dyrektora/

  1. Dyrektor odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom
    i dzieciom na terenie placówki
  2. Przeprowadza spotkania z pracownikami i zwraca uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną.
  3. Przy wejściu do przedszkola dyrektor umieszcza płyn do dezynfekcji rąk
     i obliguje wszystkich dorosłych do korzystania z niego.

4.  Zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbice i fartuchy.

  1. W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych muszą znajdować się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
  2. Zgodnie  z wytycznymi  GIS organizuje zajęcia opiekuńcze dla dzieci. Grupy przebywają w wyznaczonych i stałych salach, w liczebności 12.
  3. Na placówce całkowicie ogranicza się  przebywanie osób                                 z   zewnątrz.
  4. Dyrektor zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł                                              i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.

§ 4

Zasady bezpiecznego przebywania pracowników  na terenie placówki

  1. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania twarzy poprzez maseczki, przyłbice podczas trybu dnia, warunkiem jest jedynie zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas przyprowadzania                                       i odbierania dzieci z placówki jak również w kontaktach z osobami                   z zewnątrz.
  2. Podczas przyprowadzania i odbierania dzieci pracownicy obsługi zachowują szczególne środki ostrożności
  3. Odległość  pomiędzy pracownikami powinna wynosić 1 – 1,5 m, nie tworzymy zbiorowisk.
  4. Każdy pracownik odpowiada za swoje stanowisko pracy i rzetelnie wywiązuje się z powierzonych zadań wynikających z procedury.

§ 5

Zasady bezpiecznego przebywania dziecka pod opieką przedszkola                          / zadania nauczyciela/

  1. Każda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej sali. Usunięte                                        z niej są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
  2. Nauczyciel zapewnia opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne.
  3.  Nauczyciel  jest zobowiązany wyjaśnić dzieciom jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone.
  1. W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
  2. witamy się bez podawania ręki, przytulania się, wchodzenia opiekunowi na kolana,
  3. unikamy dotykania oczu, nosa, ust,
  4. myjemy ręce po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
  5. kasłamy, kichamy w tzw. „łokieć”, lub do chusteczki, którą natychmiast wyrzucamy do kosza, po czym myjemy ręce,
  6. do przedszkola nie zabieramy zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
  7. bawimy się zgodnie z poleceniem nauczyciela w wyznaczonych dla każdego dziecka obszarach (przy stolikach, w kącikach zabaw, wyznaczonymi zabawkami), przy zachowaniu odległości 1 – 1,5 m,
  8. zgłaszamy nauczycielowi wszelkie objawy złego samopoczucia (ból głowy, brzucha),
  9. nie wkładamy do ust zabawek, klocków, lub innych tego typu przedmiotów,
  10. po skończonej zabawie, zabawkę oddajemy do dezynfekcji                                       / wyznaczony kosz/,
  11. podczas posiłków siadamy do stolików wg poleceń nauczyciela            (troje  dzieci do jednego stolika przy zachowaniu odległości),
  12. z łazienki korzystamy pojedynczo z zachowaniem odpowiednich czynności higienicznych / pod opieką osoby dorosłej/.
  1. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzić gimnastykę śród zajęciową  przy otwartych oknach.
  2. Jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinny być one  systematycznie dezynfekowane.
  3. Nie można organizować wyjść poza teren budynku typu; spacery, wycieczki itp.
  4. Pod nadzorem nauczyciela dzieci mogą korzystać z placu zabaw ale tylko z tych przyrządów, które zostały dezynfekowane / nie wolno korzystać ze sprzętu, które oznaczone jest taśmą/.
  5. W przypadku stwierdzenia dolegliwości zdrowotnych u dziecka nauczyciel stosuje odpowiednią procedurę.

§ 6

Zasady dezynfekowania pomieszczeń przedszkola i przedmiotów udostępnianych dzieciom/ zadania personelu obsługi/

  1. Dezynfekcja pomieszczeń przedszkolnych wg obowiązującego zakresu czynności /dzienny  kilkakrotny – zapis  w kartach dezynfekujących - szczególna  ostrożność, np. korzystanie z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów/
  2. Zachowanie zasad mycia i dezynfekcji przedmiotów, powierzchni wg poniższych wytycznych/ za przedmiot będziemy rozumieli stoliki, krzesełka, zabawki, przyrządy do rysowania i pisania itp./:

Wszystkie przedmioty dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:

Etap 1: mycie, czyszczenie.

  • Każdą przedmiot należy dokładnie wyczyścić - powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem odpowiedniego detergentu / płyn do mycia naczyń, płyn do mycia podłóg,  szare mydło itp./. Pozwala to usunąć brud i tłuszcz oraz bakterie. Po umyciu każdego przedmiotu należy dokładnie wypłukać gąbkę i ściereczkę.
  • Należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.
  • Mycie i czyszczenie nie gwarantuje zniszczenia wirusów, grzybów czy prątków. Dlatego drugim, niezbędnym etapem, jest dezynfekcja za pomocą specjalnych preparatów.

Etap 2: dezynfekcja

Przedmioty  powinny być dezynfekowane:

  • zarejestrowanym środkiem nietoksycznym dla dzieci,
  • środkiem utleniającym w rozcieńczeniu 1:100,
  • dezynfekującą chusteczką nasączoną 70% alkoholem bądź nawilżoną płynem do dezynfekcji ściereczką.

Środków dezynfekujących należy używać zgodnie z zaleceniami producenta — skrócenie czasu dezynfekcji nie zapewni skuteczności całego procesu, natomiast jego wydłużenie może mieć szkodliwy wpływ na przedmiot.

Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji przedmiotu dobrze jest suszyć na wolnym powietrzu.

§ 7

Zasady przyjmowania towaru, przygotowywania i podawania posiłków

/ personel kuchenny/

  1. Intendent i personel kuchenny zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności dotyczącej przygotowywania posiłków dla dzieci.
  2. Nadzór  na prawidłowym i zgodnym ze szczególnymi w czasie zagrożenia epidemicznego zasadami higieny przyjmowania towaru oraz przygotowywania posiłków sprawuje intendent.

Do zadań intendenta w tym zakresie należy:

  • dopuszczanie do pracy pracowników zdrowych, niewykazujących jakichkolwiek oznak choroby czy przeziębienia,    
  • zorganizowanie dostaw „bezdotykowych”,   
  • przestrzeganie zasad przechowywania żywności przez okres dezaktywujący wirusa, lub poddawania żywności ozonowaniu,                               a opakowań dezynfekcji,    
  • nadzorowanie pracowników kuchni w zakresie przestrzegania zasad higienicznego przygotowywania posiłków

 

Do zadań kucharki należy w szczególności:   

  • uzgadnianie z intendentem jadłospisów i komponowanie „bezpiecznych” posiłków, 
  •  pilnowanie czystości powierzchni, z którymi kontakt mają produkty żywnościowe, 
  • Szczegółowy monitoring  dokładnego mycia zastawu stołowego, kubeczków, łyżeczek oraz ich wyparzanie.

Procedura zawiera załączniki:

załącznik nr 1

Organizacja pracy przedszkola 29 od 13 maja 2020 r. na czas zagrożenia   epidemicznego

załącznik nr 2

Procedura przyjmowania i odbierania dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 29 w czasie zagrożenia epidemicznego

załącznik nr 3

Procedura dezynfekcji urządzeń znajdujących się na placu zabaw

Przedszkola Miejskiego nr 29

załącznik nr 4

 Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia

u pracownika Przedszkola Miejskiego nr 29

załącznik nr 5

 Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia

u osoby pozostającej pod opieką placówki oświatowej.

załącznik nr 6

 Procedura mycia i dezynfekcji zabawek

 

 

 

Procedura wraz z załącznikami wchodzi z dniem 07.05.2020 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA 29 OD 13 MAJA 2020 R. NA CZAS ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

 

  • Przedszkole czynne jest w godzinach 6.00 – 16.00.
  • Liczebność grup nie przekracza 12 dzieci.
  • Grupy będą przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
  • Zawiesza się organizowanie zajęć dodatkowych wymagających uczestnictwa osób

 z zewnątrz, np. religia, j. angielski.

  • Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i zasad higieny podczas podawania dzieciom napojów oraz posiłków. Posiłki spożywa się w małych grupach w swoich salach.
  • Eliminuje się obowiązek mycia zębów przez dzieci.
  • Eliminuje się leżakowanie dzieci.
  • Dyrektor zobowiązany jest do przygotowania harmonogramu przebywania grup dzieci na placu przedszkolnym, tak aby uniknąć większych skupisk i kontaktu między grupami dzieci.
  • Zabrania się wyjścia poza teren placówki, na spacery lub wycieczki.
  • Pracownicy pedagogiczni pracują w systemie dwutygodniowym – tzn. dwa tygodnie pracy bezpośredniej z powierzoną grupą dzieci, następne dwa tygodnie praca zdalna w domu..
  • Pracownicy niepedagogiczni pracują 8 godzin dziennie – dwa tygodnie bezpośredniej pracy z nauczycielem w powierzonej grupie, następne dwa tygodnie wykonują prace zlecone przez dyrektora na terenie placówki.
  •  Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
  •  Dyrektor wyznacza osoby dyżurujące do przyjmowania i przekazywania do odbioru dzieci przy drzwiach wejściowych do placówki.
  • Osoby wyznaczone zabezpieczone zostają w indywidualną osłonę nosa i ust oraz rękawiczki ochronne.
  • Osoby wyznaczone do przyjmowania dzieci zobowiązane są do zmierzenia dziecku temperatury ciała oraz odkażenia dłoni dziecka odpowiednim środkiem do tego przeznaczonym oraz do przekazania dziecka nauczycielowi lub pomocy nauczyciela danej grupy.

Załącznik nr 2

PROCEDURA PRZYJMOWANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 29

W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

 

1. Zabrania się rodzicom, opiekunom prawnym oraz pozostałym osobom trzecim przebywania na terenie placówki oraz placu zabaw.

2. W pierwszej kolejności z przedszkola powinny korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

3. Pierwszeństwo przyjęcia do placówki dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujący zadania oraz realizujące zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

4. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

5. Dzieci przyprowadzane są i odbierane wyłącznie przez osoby zdrowe.

6. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzający/odbierający dziecko do/z placówki powinni przy wejściu dezynfekować dłonie, zakładać maseczki ochronne oraz zakrywać nos i usta.

7. Dzieci korzystające z opieki przyjmowane będą przy drzwiach wejściowych  do przedszkola przez wyznaczoną przez dyrektora osobę i przekazywane pod opiekę odpowiedniemu nauczycielowi lub pomocy nauczyciela.

8. Dziecko przychodzące do przedszkola będzie miało mierzoną temperaturę przez osobę przyjmującą.

9. Rodzic, opiekun prawny dziecka powyżej czwartego roku życia zobowiązany jest do zaopatrzenia dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Osłonę po przekazaniu dziecka pracownikowi należy zabrać ze sobą i ponownie użyć po odbiorze dziecka z placówki.

10. Zabrania się przynoszenia przez dzieci zabawek lub innych przedmiotów pochodzących z domu.

11. Zobowiązuje się rodziców, opiekunów prawnych do przyprowadzania dzieci zdrowych – bez jakichkolwiek objawów, w przypadku stwierdzenia objawów niepokojących osoba przyjmująca dziecko ma prawo nie przyjąć dziecka pod opiekę.

12. Zobowiązuje się rodzica, opiekuna prawnego, w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola, do podpisania:

 

a. Oświadczenia o stanie zdrowia dziecka i nieprzebywaniu żadnego członka rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących na kwarantannie;

b. Oświadczenia o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji;
c. Zgody na mierzenie temperatury dziecku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3

 PROCEDURA DEZYNFEKCJI URZĄDZEŃ
ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA PLACU ZABAW
PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 29

 

1. Instrukcja dotyczy dezynfekcji urządzeń zabawowych oraz wyposażenia znajdującego się na placu zabaw.

2. Częstotliwość dezynfekcji – każdorazowo po grupie, która zakończyła korzystanie z placu zabaw.

3. Plastikowe oraz metalowe elementy jak i dodatkowe wyposażenie placu zabaw  należy dokładnie wytrzeć środkami dezynfekcyjnymi przy użyciu ścierki.

4. Przebieg czynności dezynfekcyjnych wpisuje się według załącznika nr 1 do niniejszej instrukcji.

5. Drewniane części placu zabaw należy wyłączyć z użytkowania ze względu na niemożność dokonania dokładnej dezynfekcji tych elementów.

4. Osoby wykonujące czynności dezynfekcji sprzętu sportowego:

  • pracownicy obsługi.

5. Nadzór nad czynnościami wymienionymi w instrukcji sprawuje dyrektor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 4

Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia

 u pracownika Przedszkola Miejskiego nr 29

 

  • Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe.
  • Pracownicy, którzy zaobserwowali u siebie niepokojące objawy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

Postępowanie w przypadku, gdy do pracy przyjdzie pracownik z objawami zakażenia lub objawy wystąpią w trakcie wykonywania pracy– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni.

  • Osobę podejrzaną o zakażenie koronawirusem jak najszybciej odizolować od reszty osób ograniczając kontakt. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci.
  • Poinformować o zagrożeniu pracowników – jest to realne zagrożenie dla zdrowia
    i życia pracownika.
  • Poinformować o podejrzeniu Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, zostaną otrzymane zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznej pracy

            w placówce.

  • Przykłady organizacji pracy po stwierdzonym przypadku koronawirusa u pracownika:
  • wstrzymanie prac, do czasu otrzymania zaleceń z Sanepidu;
  • dokonanie dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, w tym narzędzi oraz sprzętów, których używał (najlepiej całej placówki);
  • polecenie wykonywania pracy zdalnie – home office – wszystkim pracownikom, którzy mogą pracować w tej formie oraz którzy byli w tym dniu w pracy;
  • uruchomić pracę po uzyskani odpowiedniej informacji wydanej przez Sanepid.
  • Poinformowanie pracowników o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją.
  • Sanepid może zdecydować o poddaniu osoby zdrowej, która miała styczność z chorym kwarantannie na okres 14 dni. Decyzja o zastosowaniu kwarantanny wskazuje jej okres

i miejsce odbywania, ma charakter decyzji administracyjnej. Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o treści decyzji, ponieważ jest ona przyczyną uniemożliwiającą obecność w pracy.

  • Umieszczenie w widocznym miejscu potrzebnych numerów telefonów .Stacji Sanitarno - Epidemiologiczna,  służby medyczne.

Załącznik nr 5

Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia

u osoby pozostającej pod opieką placówki oświatowej.

 

Postępowanie w przypadku, gdy u osoby pozostającej pod opieką placówki wystąpią objawy zakażenia koronawirusem– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy
z oddychaniem, bóle mięśni, zmiany skórne, zmiany w okolicach oczy, problemy trawienne

 

  • Dziecko podejrzane o zakażenie koronawirusem należy jak najszybciej odizolować od reszty osób pozostających pod opieką placówki.
  • Należy niezwłocznie poinformować telefonicznie rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka.
  • Należy poinformować  o podejrzeniu Stację Santarno – Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej.
  • Zawiadomienie Wydziału Edukacji oraz Kuratorium Oświaty.
  • Poinformowanie pozostałych rodziców o podejrzeniu zakażeniem koronawirusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 6

PROCEDURA MYCIA I DEZYNFEKCJI ZABAWEK

 

Wszystkie zabawki dopuszczone do użytku dzieci należy czyścić w dwóch etapach:

Etap 1: mycie, czyszczenie, pranie.

  • Każdą zabawkę należy dokładnie wyczyścić - powierzchnię zabawki należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Pozwala to usunąć brud i tłuszcz oraz bakterie.

Po umyciu każdej zabawki należy dokładnie wypłukać gąbkę.

  • Należy zwracać uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie.
  • Mycie i czyszczenie zabawek nie gwarantuje zniszczenia wirusów, grzybów czy prątków. Dlatego drugim, niezbędnym etapem, jest dezynfekcja zabawek za pomocą specjalnych preparatów.

Etap 2: dezynfekcja

Przed dezynfekcją każda zabawka powinna zostać umyta — dezynfekcja jest drugim etapem postępowania związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa higienicznego zabawek, dlatego przeprowadzenie jej bez wcześniejszego umycia lub wyprania przedmiotów będzie bezcelowe.

Zabawki powinny być dezynfekowane:

  • zarejestrowanym środkiem nietoksycznym dla dzieci,
  • środkiem utleniającym w rozcieńczeniu 1:100,
  • dezynfekującą chusteczką nasączoną 70% alkoholem bądź nawilżoną płynem do dezynfekcji ściereczką.

Środków dezynfekujących należy używać zgodnie z zaleceniami producenta — skrócenie czasu dezynfekcji nie zapewni skuteczności całego procesu, natomiast jego wydłużenie może mieć szkodliwy wpływ na przedmiot.

Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki dobrze jest suszyć na wolnym powietrzu.

 

 

 

 

 

 

 

KAŻDA ZABAWKA WYMAGA INNEGO SPOSOBU CZYSZCZENIA

I DEZYNFEKOWANIA

 

Zabawki plastikowe, metalowe, drewniane

Najłatwiejszą w utrzymaniu czystości grupą zabawek są te wykonane z plastiku, metalu lub drewna, w szczególności jeżeli są to przedmioty dużych rozmiarów. Należy czyścić je za pomocą ciepłej wody z mydłem. Po myciu upewnić się, że zabawka została dokładnie wytarta i wysuszona. Następnie każdy przedmiot przecieramy ścierką nasączoną odpowiednim środkiem dezynfekującym. Po upływie czasu wskazanego przez producenta zabawkę opłukać wodą w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu użytego środka dezynfekującego.

Zabawki elektroniczne

Zabawki elektroniczne nie mogą być czyszczone z użyciem dużej ilości wody. Ich mycie i czyszczenie polega na dokładnym przetarciu gąbką nasączoną wodą z dodatkiem szarego mydła. Następnie zabawkę należy dokładnie wytrzeć ściereczką nasączoną środkiem dezynfekującym — może być to ten sam środek, którego używa się do dezynfekowania zabawek drewnianych i plastikowych. Podobnie, jak w przypadku wcześniej opisanych zabawek — przedmioty należy dokładnie wysuszyć przed udostępnieniem dzieciom.

Zabawki i instrumenty muzyczne (flet, trąbka, gwizdek)

Instrumenty należy myć w wodzie z dodatkiem szarego mydła, można także na chwilę zanurzyć je we wrzątku. Następnie każda część powinna zostać poddana dezynfekcji przeznaczonym do tego celu preparatem. Instrumenty muzyczne z ustnikami trzeba dezynfekować po każdym użyciu.

Plastelina, ciastolina, narzędzia do wycinania

Wszelkie narzędzia służące do przycinania ciastoliny i plasteliny należy myć i dezynfekować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla zabawek plastikowych. Po umyciu każdy przedmiot przecieramy ścierką nasączoną odpowiednim środkiem dezynfekującym. Po upływie czasu wskazanego przez producenta zabawkę należy opłukać wodą w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu użytego środka dezynfekującego.

Plastelinę oraz ciastolinę wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

 


Kredki

Ze względu na charakterystyczny surowiec, z którego wykonane są kredki — nie zaleca się
mycia ich z użyciem wody. Kredki, z których korzysta więcej niż jedno dziecko, w celu dezynfekcji przecierać chusteczką nasączoną preparatem dezynfekującym.

Książki

Rutynowe czyszczenie książek powinno polegać na wycieraniu z kurzu suchą ściereczką. Widoczne zabrudzenia okładek przecierać lekko zwilżoną chusteczką. W celu dezynfekcji przetrzeć okładkę książki chusteczką nasączoną odpowiednim preparatem, a następnie wytrzeć do sucha.

Nowe zabawki

Każda nowa zabawka przed udostępnieniem dzieciom musi zostać zdezynfekowana. Mycie na ogół można ograniczyć do przetarcia ściereczką nasączoną wodą z mydłem, do dezynfekcji zaś wystarczy przetarcie chusteczką z preparatem dezynfekującym. Maskotki i inne przedmioty wykonane z materiału należy spryskać preparatem w sprayu.

JAKIE PREPARATY DO CZYSZCZENIA I DEZYNFEKCJI WYBRAĆ

Do mycia i czyszczenia zabawek w pierwszym etapie wystarczy ciepła woda oraz szare mydło — również w przypadku maskotek i innych przedmiotów wykonanych z tkanin. Natomiast drugi etap — dezynfekcja, wymaga większej uwagi.
Zaleca kierowanie się następującymi wskazówkami:
1) preparat powinien być bezwonny,
2) preparat nie może podrażniać skóry,
3) preparat nie powinien wymagać spłukiwania,
4) preparat nie może niszczyć dezynfekowanej powierzchni,
5) preparat powinien posiadać oznaczenie producenta „przeznaczony do zabawek” albo „nieszkodliwy dla dzieci”.

PROCEDURY HIGIENICZNE ZWIĄZANE ZE STOSOWANIEM ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA I DEZYNFEKCJI

Samo czyszczenie oraz regularna dezynfekcja zabawek nie zagwarantuje bezpieczeństwa w szkole, przedszkolu, jeżeli personel odpowiedzialny za utrzymanie czystości nie będzie stosować się do zasad określonych w procedurach higienicznych.

W każdym pomieszczeniu do sprzątania i czyszczenia należy używać specjalnie wydzielonych ściereczek, gąbek, mopów itp. 

Środków należy używać zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta ze szczególną dbałością o czystość roztworu (nadmierne rozcieńczenie preparatu niweluje jego skuteczność).

 

Zawieszenie zajęć od 12.03.2020 do 25.03.2020r.

W związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374), zarządza się co następuje:

Wyłącza się z użytkowania plac zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 29 do odwołania.

Od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie żłobki, przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ważne! 12 i 13 marca to dni, w których w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze.

Od 12 do 25 marca zamknięte zostaną wszystkie obiekty sportowe (baseny, hale i lodowisko), kulturalne (teatr, domy kultury, muzeum).

Apelujemy o maksymalne ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim, Skarbowym, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i innych instytucjach działających na terenie miasta. Wiele ze spraw można załatwić za pośrednictwem usługi ePUAP.

Przychodnie wprowadzają telekonsultacje. Kliknij TUTAJ, aby poznać szczegóły

  • Odwołujemy lub przesuwamy imprezy do 25 marca włącznie
  • PKM Sosnowiec dodatkowo dezynfekuje autobusy. Wyłączono tzw. "ciepły przycisk", a wszystkie drzwi są otwierane przez kierowców.
  • Zakaz odwiedzin w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim oraz Wojewódzkim Szpitalu św. Barbary.
  • Wstrzymujemy odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej.
  • Na najbliższe 14 dni zamykamy Dzienne Domy Pomocy Społecznej.
  • Rejonowe Pogotowie Ratunkowe oddało do dyspozycji tzw. karetkę zakaźną.
  • Rekomendujemy odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych, odwołujemy wydarzenia jubileuszowe z udziałem seniorów.
  • Od 12 marca, do odwołania, wyłączamy z użytkowania wpłatomaty w Urzędzie Miejskim. Wpłat można dokonywać w bankach, ale prosimy o dokonywanie wpłat, w razie możliwości, poprzez internet.
  • Śląski Związek Piłki Nożnej przekłada rozgrywki niższych lig. 

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

  • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
  • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
  • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
  • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
  • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
  • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

 RODZICU:

  • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
  • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
  • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
  • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
  • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
  • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 29 w Sosnowcu
    ul.Hallera 3
    41-200 Sosnowiec
  • 32 291 48 55

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

Galeria zdjęć